Sreda, 20. december 2023

Javna tribuna

Podpora Programu Ars in slovenski kulturi

V torek 19. 2. 2023, se je točno opoldne v dvorani Društva slovenskih pisateljev zgodila javna tribuna za ARS. Udeležili so se je predstavniki in predstavnice številnih zavodov, ustanov in inštitucij, kot tudi mediji, ki bodo o vsebini tribune v teh dneh še obširneje poročali. Tribuno so s svojimi izjavami uvedli Dušan Merc, predsednik Društva slovenskih pisateljev, Ingrid Kovač Brus, odgovorna urednica Radia ARS, Dušan Bavdek, predsednik Društva slovenskih skladateljev in Aleš Gabrič, predsednik Slovenske matice. Združenje dramskih umetnikov Slovenije je zastopala Iva Babić.

Tribuno so sklicali, potem ko je odgovorna urednica programa Ars Ingrid Kovač Brus opozorila na posledice predvidenega zmanjševanja sredstev za program. To napoveduje predlagani programsko-produkcijski načrt za leto 2024, ki bo v četrtek, 21. 12. obravnavan na seji sveta RTV SLO.

Izjava Združenja dramskih umetnikov Slovenije

Več umetnosti in ne manj!

Ohranjanje Programa Ars, kulturno-umetniškega programa Radia Slovenija, pomeni tudi ohranjanje in razvoj igralske umetnosti, pomembnega in močno razvitega segmenta kulture. Brez prisotnosti dramske in literarne umetnosti v javnem radijskem mediju, ki je in ostaja pozitivna sila, ki prispeva h kulturni, socialni in ekonomski blaginji družbe ni zagotovila, da se tradicije, zgodbe in umetniške prakse skupnosti prenašajo na prihodnje generacije, kar prispeva k občutku kontinuitete in identitete.

Umetniški radijski program ima poleg gospodarske koristi povezane s promoviranjem umetnikov, javnih zavodov in zaposlenih na področju kulture nalogo spodbujanja sodelovanja in prispevanjem k splošni kulturni in gospodarski vitalnosti skupnosti. Gospodarske koristi umetnosti namreč presegajo notranjo vrednost ustvarjalnega izražanja. Umetniški sektor je pomemben sestavni del raznolikega in dinamičnega gospodarstva, ki prispeva k ustvarjanju delovnih mest, razvoju in kulturni diplomaciji.

Pri ohranjanju in razvoju programov, kot je Program Ars ne gre samo za varovanje ustvarjalnih izrazov, temveč tudi za ohranjanje kulturne identitete, lastne zgodovine ter zmogljivosti navdihovanja prihodnjih prenovitev, ki nas čakajo. Med gospodarskimi ter političnimi izzivi s katerimi se soočamo, lahko prepoznavanje in pravilno vrednotenje pomena umetnosti bistveno prispeva k splošni blaginji in odpornosti družbe. Umetnost posameznike izpostavlja različnim perspektivam in spodbuja bolj vključujočo in globalno ozaveščeno družbo. Spodbuja razumevanje in sočutje ter prispeva k bolj povezanemu svetu, zato več umetnosti in ne manj!

Združenje dramskih umetnikov Slovenije zato ostro nasprotuje načrtovanim rezom, ki pomenijo omejevanje svobode izražanja. Upad umetniške produkcije je politična cenzura. Je omejitev ustvarjalne svobode, ki vzpostavlja okolje strahu. Dušenje umetniških glasov prispeva k pomanjkanju raznolikosti v vsakodnevnem izražanju in s tem propad kulture.

Več o javni tribuni za Ars na RTV Slovenija

 

Javna tribuna za Ars / Foto: DSP
Javna tribuna za Ars Foto: DSP
Javna tribuna za Ars / Foto: DPS
Javna tribuna za Ars Foto: DPS